Gençlere kötü haber! Artık Instagram için ebeveyn izni gerekecek

Bu, genç kullanıcıları zarar verme potansiyeli olan uygulamalardan koruma konusunda ebeveynlerin yanı sıra Google ve Apple’a da etkili bir şekilde daha fazla sorumluluk yükleyecek.

Meta, yaklaşımının, herkesin çeşitli uygulamalarda yaşlarını birden çok kez doğrulamasını gerektirmek yerine, uygulamalar için ebeveynlerin gencin yaşını doğrulamalarına olanak sağlayacağını söylüyor. Şirket, gençlerin kullandığı tüm uygulamaların aynı standartta tutulmasını sağlamak için mevzuatın gerekli olduğunu öne sürüyor.

Mevcut yasalara göre Meta, ebeveynlerin farklı kayıt yöntemlerine başvurması ve kendileri ve çocukları için “tutarsız güvenlik ve gizlilik uygulamalarına sahip uygulamalara” “potansiyel olarak hassas kimlik bilgileri” sağlamaları gerektiğini savunuyor. Nitekim uzmanlar da bu tür yaş doğrulama uygulamalarının tüm kullanıcıların gizliliğini tehdit ettiğini söylüyor.

Gençlere kötü haber! Artık Instagram için ebeveyn izni gerekecek

Utah, sosyal medya uygulamalarının bir gencin kullanabilmesi için ebeveyn içeriklerini edinmesini zorunlu kılacak bir yasa çıkarıyor. Bu eyalet ve Arkansas, sosyal medya yaş doğrulama yasalarını kabul etti. Teknoloji şirketlerinin açtığı bir davanın ardından federal bir yargıç, eylül ayında yürürlüğe girmesi planlanan Arkansas yasasını bir gün önce iptal etti. Utah yasalarının mart ayında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Bu hafta ABD’de bir yargıç Meta, YouTube’un ana şirketi Google ve TikTok’un sahibi ByteDance’in kendilerini gençlerin sosyal medya bağımlılığıyla suçlayan davaları reddetme girişimlerini reddetti. Ekim ayında 41 eyalet ve Columbia Bölgesi, Meta’ya, diğer şeylerin yanı sıra “Instagram ve Facebook’ta çocukları ve gençleri zihinsel ve fiziksel zarara uğratacak şekilde bağımlılık yaratan zararlı özellikler” yayınladığı iddiasıyla dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x